O nás

Náš příběh

Jak se začal psát náš příběh? Projekt KOPRETINA vznikl před pár týdny, ale my tři se známe už dlouho. Naše společné přátelství vzniklo při našich lyžařských výpravách do rakouských Alp. Jen ten poslední výlet v březnu roku 2020 už jsme bohužel nestihly. A tak od března podnikáme výlety po vlastech českých. A protože život nám nepřináší jen hezké chvíle, tak jsme se začaly zajímat o všechno, co nám může pomoci. Začalo to bylinkami, sbíraly jsme, sušily i kupovaly. Když jsme jednou popíjely čaj, zjišťovaly jsme, na co ta, která bylinka je dobrá, byly tam bylinky na zácpu i na průjem, na povzbuzení i na uklidnění a pár dalších. Usoudily jsme, že je čas se vzdělávat. Bohužel kurz, na který jsme se přihlásily je beznadějně obsazený, čekací doba 4 roky. A protože máme zkušenosti ve vzdělávání dospělých a možnost využít úžasné prostory Centra andragogiky ve Svobodných Dvorech, tak z plánu zrealizovat pár kurzů o bylinkách, vznikl projekt Kopretina. Komplexní služby v duchu filozofie „Nechte svůj život rozkvést“. To, co nám může pomoci, máme na dosah ruky. A tak, kromě bylinek, jsme přidaly vaření, tvoření, pohyb a sekci Rozkvět – osobní rozvoj, protože „všechno je v hlavě“.

Dnešní doba není jednoduchá pro nikoho a my věříme, že hledat v životě to, co nám může přinést zdraví, radost a spokojenost má smysl.

Petra Michaličková

Od dětství jsem se, hlavně díky rodičům, věnovala různým sportům, nejdéle bojovým uměním. Procestovala jsem téměř celý svět a několik let žila v zahraničí. Sporty a cestování mně daly do života schopnost překonávat překážky, považovat je za výzvy a nová dobrodružství a hledat cestu za každých okolností. Vždy mě zajímala psychologie, ačkoliv jsem vystudovala strojírenství a ekonomii. Od roku 2010 se zabývám poradenstvím a koučováním. Věřím tomu, že každý člověk má schopnost žít uspokojivý život i navzdory nepříznivým okolnostem. Tuto schopnost však musí objevit a naučit se ji pro sebe využívat. Aby se tak stalo potřebuje k tomu vhodné podmínky. Pokud je má zajištěny může bez obav nahlížet hlouběji do svého nitra, pravdivě vyhodnocovat vlastní situaci a způsob jakým ji vnímá, a hledat ta nejvhodnější řešení. (Karl R. Rogers)

Jana Jiroušková

Pěstování bylinek a jejich uplatnění v lidovém léčitelství mě zajímá mnoho let. Bylinky patří do života každého, často je máme na dosah ruky a ani o tom nevíme, stačí se jen dívat kolem sebe. Proto ráda chodím do přírody a hledám bylinky. Hned přemýšlím, co by z nich šlo připravit: čaj, tinktura, krém, mastička, mýdlo a komu z mých blízkých by bylinka prospěla. Cvičím jógu a nejvíce mě zajímá aromajóga, kde ráda míchám olejíčky a přidávám bylinky podle momentální nálady a potřeby. S dcerou Evou rády tvoříme různé sezónní dekorace, velkou inspirací, nejen co se týká tvoření, ale i pečení a vaření je pro nás moje švagrová Iva.
Neustále mám touhu se vzdělávat. Vyhledávám zajímavé osobnosti a knihy.
"Prvním krokem na cestě ke štěstí je učení se." (Dalajláma)

Renata Jírů

Jsem normální ženská v nejlepších letech. Nemám žádnou Michelinskou hvězdu, nejsem profesionální kuchař, ale vaření mě baví, je mojí vášní a hnacím motorem. V kuchyni jsem jako kapr ve vodě a vše nové o vaření je pro mě výzva. Ve vaření mám ráda různorodost a pestrost, ale nepohrdnu ani klasikou a recepty od babiček. Deset let jsem pracovala v nejlepších hotelech světa na různých pozicích a také jsem procestovala téměř celý svět, všechny světadíly, kromě Antarktidy. Kde mě na cestách samozřejmě nejvíce zajímalo kulinářské umění dané země. Miluji koření a bylinky, které dochutí a provoní uvařené mňamky. Více jak 10 let pracuji ve vzdělávání dospělých. V současnosti vařím pro mé nejbližší a přátelé.