Lotos

„Ve zdravém těle zdravý duch“

Tato sekce je o těle a pohybu a také o propojení mysli a těla. 

Veselá mysl půl zdraví a ve zdravém těle zdravý duch ? Co je důležitější duše – mysl nebo tělo ?

Fyzické tělo může ovlivnit náš způsob myšlení a rozhodování. Mysl a duch mohou mít svůj skrytý vliv na naše tělo. Tělo má vliv na mysl a ducha. Mysl ovlivňuje tělo a ducha. A duch ovlivňuje tělo i mysl. Je důležité, abychom pečovali o všechny vzájemně propojené části.

Jak podpořit imunitu a psychickou i fyzickou odolnost organizmu ?  Co znamená biohacking ?

Biohacking znamená aktivní a vědomý přístup k vlastnímu tělu i mysli. Výsledkem může být někdy až markantní zlepšení či vyladění vlastního zdraví. 

To, co už leží za námi, a to, co leží před námi jsou jen nepodstatné maličkosti ve srovnání s tím, co leží v nás. A pokud vneseme do okolního světa to, co leží v nás, stanou se zázraky. H. S. Haskins

Jóga je soubor cvičení, která pročišťují tělo, zvyšují odolnost a zdatnost organismu a zlepšují funkci centrální nervové soustavy. Pravidelné cvičení jógy přináší posílení a protažení celého těla, uvolnění, zbavení se stresu, vnitřní klid a celkovou vyrovnanost, více energie a životního elánu, snížení váhy a mnoho dalších. Na jógové praxi je něco lákavého. Pokud to cítíte, tušíte, že nejde jen o protahování těla a správné provedení krkolomných pozic. Jóga je duchovní praxe. Je to praxe napojování se na svou podstatu a svůj potenciál. Jóga pracuje s pránou (životní energií), která proudí v těle energetickými kanálky (nádí), pracuje s energií čchi (z čínské medicíny), která v těle putuje drahami zvanými meridiány. Pomocí jógových pozic se zprůchodňují energetické dráhy, tak aby naše životní energie nebyla nikde blokována. Prostřednictvím série cviků se ovlivňují buď jednotlivé meridiány např. jater, ledvin nebo tlustého střeva apod., nebo se harmonizuje proudění čchi komplexně v celém těle.

Meditace – jóga a meditace je vlastně jedno a totéž. Přivádí nás do přítomnosti, ke klidu a k dechberoucí radosti zároveň. Chtít dosáhnout stavu meditace je jako chtít dostat dobrý nápad. Můžeme se snažit sebevíc, ale nápad nepřijde. A potom najednou, když to čekáme nejméně, se nám nad hlavou rozsvítí žárovka a je tu nápad. Meditace přichází podobně. Protože meditace je stav vědomí. Není to činnost. Uvolnění a otevřenost jsou pro stav meditace stěžejní. Pravidelná meditační praxe může mít dopad na duševní, mentální i tělesné zdraví. Meditace nám pomáhá lépe zvládat stres, zlepšuje spánek a emoční vyrovnanost a snižuje hladiny stresových hormonů jako je kortizol. Na druhou stranu podporuje produkci hormonů štěstí, které zlepšují naší náladu duševní pohodu a celkové zdraví. Meditace je také skvělá metoda jak překonat strach, zlepšit svoji koncentraci a dostat svou mysl pod kontrolu, protože pokud chceme ovládat svůj život, musíme prvně ovládnout svou mysl. Pomáhá také jako prevence a zároveň při léčbě duševních poruch jako jsou deprese, úzkosti a další.

Čchi-kung –  toto tradiční čínské cvičení podobně jako jóga pracuje s životní energíí. Likviduje škodlivé následky stresu, harmonizuje tělesnou energii a posiluje imunitu. Je klíčem ke zdraví a dlouhověkosti. Slovo čchi znamená ‚životní energie, síla‘; kung ‚kultura, cvičení‘. Je součástí tradiční čínské medicíny staré více jak 6000 let. V Číně patří k nejoblíbenějším formám cvičení, protože má stejně jako jóga schopnost rozvíjet sílu, pružnost a vytrvalost těla i dechu a zklidňuje mysl. Energie (čchi) proudí naším tělem a oživuje nás. Tato životní síla obíhá v akupunkturních drahách, takzvaných meridiánech. Jsou to právě meridiány, které vám ‚napíchnou‘, půjdete-li za čínským lékařem. Čchi zajišťuje komunikaci mezi orgány a její schopnost hladce proudit naším tělem rozhoduje o našem zdraví či nemoci. Pokud se čchi někde zablokuje, vzniká nemoc. Čchi může blokovat mnoho věcí počínaje nevhodnou stravou, nepřiměřenou fyzickou zátěží a konče třeba stresem.

„Kam jde mysl, tam jde energie. Když si uvědomíme, že i myšlenka dokáže ovlivnit to, jak se cítíme ve svém těle, naučí nás to být ohleduplnějšími a vnímavějšími vůči sobě samým. To je základ dobrého zdraví.“

Aktuálně probíhá cvičení jógy – pro muže i ženy, pro všechny věkové skupiny

Každý čtvrtek 18:00 – 19:30 v Centru Cihelna ve Svobodných Dvorech

Připravujeme:

Pravidelné lekce:  Čchi-kung, Taiči, včetně meditací a technik mindfullness

Seminář: Biohacking není téma (jen) pro ajťáky aneb jak zvýšit psychickou a fyzickou kondici

Hlava a tělo jedno je. Jak ovlivnit mysl prostřednictvím těla a naopak ?

Jak podpořit imunitu a psychickou i fyzickou odolnost organismu? Pomůže nám otužování a terapie chladem nebo je to móda? Vyřeší vše pohyb ? Ovlivňuje naše zdraví smysl života ? Jak ovlivňuje spokojenost a zdraví vztah sám k sobě ? Podvědomí (chování, myšlení, vnímání reality, přesvědčení, zvyky) ovlivňuje náš život z 95%, podvědomá mysl určuje to co děláme, jak myslíme, jak reagujeme, jak prožíváme realitu, když ani nevíme, že to děláme.  Dá se podvědomí změnit?

„Když máte smysl života, přežijete téměř cokoliv.“ Jan Mühlfeit

„Létáme do vesmíru, ale neznáme sami sebe.“ Marian Jelínek

„Lidé dokáží mnohem víc, než si myslí. Můžete doslova udělat nemožné. Dokážete překonat nemoc, zlepšit své duševní zdraví a fyzický výkon, a dokonce ovládat svoji fyziologii tak, abyste mohli prospívat v mrazivých teplotách.“ Wim Hof

Pro ty co s otužováním chtějí začít, pár užitečných informací najdete na https://www.zmrzlej.cz/